Pedodonti Nedir ?

Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri toplam 20 adettir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Çene gelişiminin yeterli ve düzgün olması, kalıcı dişlerin normal gelişimini tamamlayabilmesi ve çapraşıklıklar olmaması büyük oranda süt dişlerinin düşünceye kadar sağlıklı bir şekilde ağızda kalabilmesine bağlıdır.

Çocukların Dişleri Neden Çürür?

Çocukların dişleri de yetişkinler gibi beslenme alışkanlıklarının yanlışlığı ve diş fırçalamanın yetersiz olması nedeniyle çürür. Çocuk erken yaşlarda daha çok anne sütü ve mamayla beslenir. O dönemde bebeğin büyüme ve gelişimi aile için daha ön plandadır. Ebeveynler bebeğin daha iyi besleneceği düşüncesiyle uyku esnasında veya uyku aralarında süte veya mamaya şeker ya da bal katarak bebeğe verirler. Bunun yanı sıra emzik ve biberon bala veya reçele batırılarak bebeğe verilir. Bu ve benzeri uygulamalar çocukta “Biberon Çürüğü” olarak da bilinen yaygın diş çürüğü oluşumuna neden olur. Her ne kadar daha ismi “Biberon Çürüğü” olsa da, günümüzde çocukların hazır gıdaya kolay erişebiliyor olması, yumuşak ve yapışkan abur cuburların sıklıkla tüketilmeleri aynı sonuca yol açmaktadır.

Süt Dişleri Neden Tedavi Edilmelidir?

Süt dişleri çocuğun gelişiminin en hızlı olduğu 0-12 yaş arasında çene ve yüz gelişimine hizmet eder. Tedavi edilmeyen her süt diş köklerde enfeksiyon oluşması riski taşır. Süt dişlerinde kök enfeksiyonları çocuğun genel sağlığını etkileyebileceği gibi çene içinde gelişmekte olan kalıcı dişlerin yapısını da bozabilir. Süt dişleri tedavi edilmediği sürece düşme yaşı gelmeden kaybedilmeye mahkumdur. Bu durumda kaybedilen süt dişinin yeri her iki yanındaki dişler tarafından kapatılır ve kalıcı dişlerin sürmelerinde bozulmalar ve çapraşıklıklar oluşur. Ayrıca, süt dişleri konuşma ve fonasyon üzerinde etkilidir. Konuşmanın düzgün gelişimi süt dişlerinin varlığına bağlıdır.

Yer Tutucular

Süt dişinin erken kaybedildiği durumlarda, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla kullanılan apareylere “Yer Tutucu” denir. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla daimi dişin ya gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

Genel Anestezi

Zihinsel engel veya anksiyete nedeniyle tedavileri klinik ortamında yapılamayan hastalar, genel anestezi altında tüm diş tedavileri tek seansta yapılabilmektedir. Bu tedavinin yapılmasına karar vermeden önce hasta muhakkak bir Pedodonti uzmanı tarafından muayene edilmiş olmalıdır.

Sanat Köşemiz

 • d
  d
  d

Bizim için ne dediler?

 • harika.nihayet..insan diş tedavisine gitmeye can atar mı? valla ben böyle güzel insanların olduğu yere gitmek için,atıyorum hayırlı ve de uğurlu olsun.

  Sema Yılmaz
 • Hastalarını eğlendirerek harikalar yaratan; pozitif enerji dolu sevgili diş hekimlerim; sayenizde artık hem gözlerimle hem de dişlerimle gülüyorum.

  Meltem Kaya Kılıç

Neredeyiz