Kanal Tedavisi (Endodonti) Nedir?

Endodonti terimi , Yunanca endo ( iç) ve odons ( diş) kelmelerinden türemiştir. Bu tariflerden de anlaşılacağı üzere, endodonti dişlerin iç kısımlarıyla ilgili problemlere müdahele eden ve çözümleyen bilim dalıdır. Daha kesin bir deyişle, endodonti diş pulpası ( sinir dokusu) ve dişi çevreleyen dokularla ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen dişhekimliği branşıdır.

Kanal tedavisi dişte meydana gelen çürük, travma, kırık bazen de protetik durumlara katkı sağlamaya yönelik olarak gerçekleştirilen tedavidir. Bu tedavi, pulpa dokusu olarak tanımlanan dişlerin canlılığını sağlayan dokunun çıkartılması, yıkanarak temizlenmesi, özel aletler yardımıyla şekillendirilerek diş dokusuna uyumlu kök dolgu materyalleri ile doldurulması işlemlerini içerir. İdeal kanal tedavisi tek seansta tamamlanabildiği gibi kökteki iltihabi durumun ileri boyutta olduğu vakalarda 2-3 seans devam edebilir.

Sanat Köşemiz

 • d
  d
  d

Bizim için ne dediler?

 • harika.nihayet..insan diş tedavisine gitmeye can atar mı? valla ben böyle güzel insanların olduğu yere gitmek için,atıyorum hayırlı ve de uğurlu olsun.

  Sema Yılmaz
 • Hastalarını eğlendirerek harikalar yaratan; pozitif enerji dolu sevgili diş hekimlerim; sayenizde artık hem gözlerimle hem de dişlerimle gülüyorum.

  Meltem Kaya Kılıç

Neredeyiz