Protetik Diş Tedavileri

PROTEZ, yapımında son zamanlarda metal desteksiz seramiklerin kullanımı hızla artmaktadır. Seramiklerin estetik görünüşleri, hijyenik ve dayanıklı oluşları popülaritesinin artmasında en önemli etkendir.

Dişlerde çok fazla madde kaybı olduğunda ve dolgu yapılamadığında, dişler protetik olarak kaplanır. Bu kaplamalara kron denir. Günümüzde kronlar seramikler ve metal destekli porselen malzemelerinden yapılmaktadır.

Diş kaybı olduğunda ise; kayıp dişin önündeki ve arkasındaki dişler uygun şekilde küçültülerek, tek blok bir yapı halinde 3 dişlik sabit kaplamalar yapılır. Bu tip protezlere de köprü denir. Yani 3 dişlik fonksiyonu 2 diş üstlenir. Kron ve Köprüler sabit protez türlerindendir. Yani hasta tarafından çıkarılıp, takılamazlar.

Diş kaybı daha da fazla olduğunda Hareketli Kısmi Protezler yapılmaktadır. Bu tip protezlerde hem dişlerden, hem de destek dokulardan (dişeti ve kemikten) yararlanılır. Halk arasında kancalı protez diye bilinen protezler bu tip protezlerdir. Günümüzde kanca yerine çıt-çıtlı ve diğer tutucu elemanlı daha estetik, kancadaki metal görüntü olmadan Hareketli Protezler yapılmaktadır.

Tüm dişler kaybedildiğinde ise total protezler yapılmaktadır. Takım protez veya damak diye de adlandırılan bu protezler tamamen ağızdaki destek dokulara oturmaktadır. Bu tip protezlerde ön dişler porselen yapılabilmekte ve daha estetik görünüm sağlanmaktadır.

Sanat Köşemiz

 • d
  d
  d

Bizim için ne dediler?

 • harika.nihayet..insan diş tedavisine gitmeye can atar mı? valla ben böyle güzel insanların olduğu yere gitmek için,atıyorum hayırlı ve de uğurlu olsun.

  Sema Yılmaz
 • Hastalarını eğlendirerek harikalar yaratan; pozitif enerji dolu sevgili diş hekimlerim; sayenizde artık hem gözlerimle hem de dişlerimle gülüyorum.

  Meltem Kaya Kılıç

Neredeyiz